  • NCP4680DSQ25T1G
NCP4680DSQ25T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP4680DSQ25T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP4680DSQ25T1G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NCP4680DSQ25T1G
Description:
Enable Fixed NCP4680 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 14876
Step5Bar-code shipping tag
NCP4680DSQ25T1G
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 5 hours ago)
  • Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    380mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    NCP4680
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    70μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Protection Features
    Over Current
  • Voltage Dropout (Max)
    0.35V @ 150mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    75dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Nominal Output Voltage
    2.5V
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm