  • NCP4682DSN33T1G
NCP4682DSN33T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP4682DSN33T1G
HK JDW NO:
598-NCP4682DSN33T1G
Package:
SC-74A, SOT-753
Datasheet:
NCP4682DSN33T1G
Description:
Enable Fixed Tin PMIC 5 SC-74A, SOT-753
Quantity:
In Stock : 33360
Step5Bar-code shipping tag
NCP4682DSN33T1G
    Select All
  • Power Rating
    420mW
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Max Power Dissipation
    420mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Pin Count
    5
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    420mW
  • Quiescent Current
    1.5μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    0.8 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.7V
  • Protection Features
    Over Current
  • Voltage Dropout (Max)
    0.32V @ 150mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    30dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    240mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.24V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Output Voltage Accuracy
    0.8 %
  • Height
    1.3mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.8mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    SC-74A, SOT-753
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C