  • NCP4688DMU25TCG
NCP4688DMU25TCG
advertisement
Manufacturer No:
NCP4688DMU25TCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP4688DMU25TCG
Package:
4-UDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP4688DMU25TCG
Description:
Enable Fixed 0.65mm NCP4688 PMIC 4 4-UDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 15623
Step5Bar-code shipping tag
NCP4688DMU25TCG
    Select All
  • Lifecycle Status
    LIFETIME (Last Updated: 6 days ago)
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    4-UDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    400mW
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    NCP4688
  • Pin Count
  • Voltage - Input (Max)
    5.25V
  • Output Voltage
    2.5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Power Dissipation
    400mW
  • Quiescent Current
    100μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    2.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Current
  • Voltage Dropout (Max)
    0.31V @ 150mA
  • PSRR
    80dB ~ 65dB (1kHz ~ 100kHz)
  • Dropout Voltage
    220mV
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Height Seated (Max)
    0.6mm