  • NCP500SQL27T1G
NCP500SQL27T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP500SQL27T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP500SQL27T1G
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP500SQL27T1G
Description:
Enable Fixed NCP500 PMIC 6 6-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2859
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NCP500SQL27T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE&REEL(7 INCH)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP500
  • Pin Count
    6
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.7V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    300μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    2.7V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.26V @ 150mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    62dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.18V
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    185μA
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Length
    2.2mm
  • Width
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA