  • NCP502SQ33T2G
NCP502SQ33T2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP502SQ33T2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP502SQ33T2G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NCP502SQ33T2G
Description:
Enable Fixed NCP502 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 8688
Step5Bar-code shipping tag
NCP502SQ33T2G
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    NCP502
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    80mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    90μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 80mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    55dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    850mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.85V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm