  • NCP508SQ18T1G
NCP508SQ18T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP508SQ18T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP508SQ18T1G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NCP508SQ18T1G
Description:
Enable Fixed NCP508 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 29939
Step5Bar-code shipping tag
NCP508SQ18T1G
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    NCP508
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    1.9mA
  • Voltage - Input (Max)
    7V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    50mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    1μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.18V @ 50mA Typ
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Min Output Voltage
    1.8V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm