  • NCP5661MN33T2G
NCP5661MN33T2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP5661MN33T2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP5661MN33T2G
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP5661MN33T2G
Description:
Enable Fixed 0.95mm NCP5661 PMIC 6 6-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 10759
Step5Bar-code shipping tag
NCP5661MN33T2G
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP5661
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    9V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    3mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.3V @ 1A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    70dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Reference Voltage
    900mV
  • Dropout Voltage
    1V
  • Dropout Voltage1-Nom
    1V
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Input Bias Current
    1.3mA
  • Output Voltage Accuracy
    1 %
  • Length
    3.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    3mm