  • NCP585HSAN12T1G
NCP585HSAN12T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP585HSAN12T1G
HK JDW NO:
598-NCP585HSAN12T1G
Package:
6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Datasheet:
NCP585HSAN12T1G
Description:
Enable Fixed 0.95mm NCP585 PMIC 6 6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 23083
Step5Bar-code shipping tag
NCP585HSAN12T1G
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 6 days ago)
  • Package / Case
    6-SMD, Flat Lead Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    400mW
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP585
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    111μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.2V
    Positive
  • Current - Output
    300mA
  • Output Voltage 1
    1.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.4V
  • Protection Features
    Over Current
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.7V @ 300mA
  • Dropout Voltage
    480mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.51V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Bias Current
    80μA
  • Length
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.9mm
  • Width
    2.8mm