  • NCP605MN33T2G
NCP605MN33T2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP605MN33T2G
HK JDW NO:
598-NCP605MN33T2G
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP605MN33T2G
Description:
Enable Fixed 0.95mm NCP605 PMIC 6 6-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2982
Step5Bar-code shipping tag
NCP605MN33T2G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2007
  • Number of Terminations
    6
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    NCP605
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    675mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    180μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.22V @ 500mA
  • Dropout Voltage
    170mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.17V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    675mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    850μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3.3mm