  • NCP612SQ18T1G
NCP612SQ18T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP612SQ18T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP612SQ18T1G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NCP612SQ18T1G
Description:
Enable Fixed 0.65mm NCP612 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 25671
Step5Bar-code shipping tag
NCP612SQ18T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP612
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Quiescent Current
    90μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.56V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    420mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.42V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    40μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    70
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C