  • NCP612SQ18T2G
NCP612SQ18T2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP612SQ18T2G
HK JDW NO:
598-NCP612SQ18T2G
Datasheet:
NCP612SQ18T2G
Description:
Enable Fixed Tin NCP612 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 4966
Step5Bar-code shipping tag
NCP612SQ18T2G
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Current - Output
    100mA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.56V @ 100mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Dropout Voltage
    420mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.42V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm