  • NCP612SQ28T1G
NCP612SQ28T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP612SQ28T1G
HK JDW NO:
598-NCP612SQ28T1G
Datasheet:
NCP612SQ28T1G
Description:
Enable Fixed 0.65mm NCP612 PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 20743
Step5Bar-code shipping tag
NCP612SQ28T1G
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Current - Output
    100mA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.25V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    40μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Number of Pins
    70
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C