  • NCP692MN33T2G
NCP692MN33T2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP692MN33T2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP692MN33T2G
Package:
6-VDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP692MN33T2G
Description:
Enable Fixed 0.95mm NCP692 PMIC 6 6-VDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 5
Step5Bar-code shipping tag
NCP692MN33T2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    6-VDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Base Part Number
    NCP692
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    240μA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    1A
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    1.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    200μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.25V @ 1A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Dropout Voltage
    180mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.18V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    1.1A
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    950μm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm