  • NCP698SQ13T1G
NCP698SQ13T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP698SQ13T1G
HK JDW NO:
598-NCP698SQ13T1G
Package:
SC-82A, SOT-343
Datasheet:
NCP698SQ13T1G
Description:
Enable Fixed NCP698 PMIC 4 SC-82A, SOT-343
Quantity:
In Stock : 17484
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
NCP698SQ13T1G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Package / Case
    SC-82A, SOT-343
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Published
    2009
  • Number of Terminations
    4
  • Base Part Number
    NCP698
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    1.3V
  • Max Output Current
    280mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Quiescent Current
    2.5μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    6μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.5V @ 150mA
  • Dropout Voltage
    1.05V
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.75V
  • Min Output Voltage
    1.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Bias Current
    2.5μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1mm
  • Length
    2.2mm
  • Width
    1.35mm