  • NCP699SN29T1G
NCP699SN29T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP699SN29T1G
HK JDW NO:
598-NCP699SN29T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP699SN29T1G
Description:
Enable Fixed NCP699 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 8680
Step5Bar-code shipping tag
NCP699SN29T1G
    Select All
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    NCP699
  • Pin Count
    5
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.9V
  • Max Output Current
    150mA
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.9V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.1V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    90μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.42V @ 150mA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • PSRR
    55dB ~ 50dB (120Hz ~ 1kHz)
  • Dropout Voltage
    350mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.35V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Length
    3mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C