  • NCP700BSN28T1G
NCP700BSN28T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP700BSN28T1G
HK JDW NO:
598-NCP700BSN28T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP700BSN28T1G
Description:
Enable Fixed Tin NCP700 PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 54270
Step5Bar-code shipping tag
NCP700BSN28T1G
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    NCP700
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    130μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    100mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.5 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    110μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.205V @ 200mA
  • PSRR
    82dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    120mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.12V
  • Min Current Limit
    200mA
  • Nominal Output Voltage
    2.8V
  • Output Voltage Accuracy
    2.5 %
  • Height
    750μm
  • Length
    1.5mm
  • Width
    1.5mm