  • NCP715SQ15T2G
NCP715SQ15T2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP715SQ15T2G
HK JDW NO:
598-NCP715SQ15T2G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NCP715SQ15T2G
Description:
Fixed PMIC 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 2642
Step5Bar-code shipping tag
NCP715SQ15T2G
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    50mA
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    4.2μA
  • PSRR
    56dB (100kHz)
  • Dropout Voltage1-Nom
    1V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Voltage Absolute-Max
    24V
  • Length
    2mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    CMOS
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    5.8μA
  • Number of Outputs
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Output Voltage
    1.5V