  • NCP752AMX33TCG
NCP752AMX33TCG
advertisement
Manufacturer No:
NCP752AMX33TCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP752AMX33TCG
Package:
6-XFDFN
Datasheet:
NCP752AMX33TCG
Description:
Enable, Power Good Fixed 0.5mm PMIC 6 6-XFDFN
Quantity:
In Stock : 3163
Step5Bar-code shipping tag
NCP752AMX33TCG
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    6-XFDFN
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    200mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    25μA
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Current - Quiescent (Iq)
    25μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.13V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    210mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height Seated (Max)
    0.45mm