  • NCP752ASN28T1G
NCP752ASN28T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCP752ASN28T1G
HK JDW NO:
598-NCP752ASN28T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCP752ASN28T1G
Description:
Enable, Power Good Fixed PMIC 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 190
Step5Bar-code shipping tag
NCP752ASN28T1G
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Number of Terminations
    5
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BICMOS
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    2.8V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    550mA
  • Operating Supply Current
    12μA
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    200mA
  • Quiescent Current
    25μA
  • Control Features
    Enable, Power Good
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.8V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Dropout Voltage
    200mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.13V
  • Power Supply Rejection Ratio (PSRR)
    68dB
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    210mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm