  • NCP803SN308T1
NCP803SN308T1
advertisement
Manufacturer No:
NCP803SN308T1
HK JDW NO:
598-NCP803SN308T1
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
NCP803SN308T1
Description:
3.3V3 Terminals 3-Pin NCP803 Voltage supervisor1 Channels Min 1V Max 5.5V
Purchasing and Inquiry
NCP803SN308T1 Overview
This power management consists of 3 mounting terminals on which it can be mounted. Power management is packaged in a Tape & Reel (TR) way. In this IC power you will find 1 functions for you to refer to. There are 1 channels on this power managment ic that can be found in a series. There are TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 functions included in this PMIC so that you can refer to them. It is a IC power that shares many benefits with other products from the Simple Reset/Power-On Reset line. As specified in the package specification, the peak reflow temperature of the package is set at 240. The supervisor is always powered by a 3.3V volt supply. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. Surface Mount mounts IC management. Power Management Circuits is a subcategory of this PMIC chip. Taking into account all of the pins, this power management has a total of 3. Power managment ic pin count is 3. There should be a minimum voltage supply (Vsup) of 1V for this PMIC. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 5.5V volts. Power management' mounting is recommended to be done with the Surface Mount type of mounting. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~105°C TJ. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. For this power management, there is an 800nA volt supply current. If you want to search for similar IC managements of this manufacturer, you can always refer to NCP803, which is the base power ics number.
NCP803SN308T1 Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 1V
800nA operating supply current
NCP803SN308T1 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP803SN308T1 Voltage Supervisors applications.
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Power distribution systems of CCU
  • Important electronics for automotive protection
  • Personal computers
  • emergency room
  • Sensitive sensors
  • Multi-voltage system
  • Precision measurement
  • Data storage applications
  • Computer applications
Step5Bar-code shipping tag
NCP803SN308T1
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    3
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP803
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    5.5V
  • Min Supply Voltage
    1V
  • Operating Supply Current
    800nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Watchdog Timer
  • Reset
    Active Low
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    140ms Minimum
  • Supply Current-Max (Isup)
    0.0025mA
  • Threshold Voltage
    +3.08V
  • Undervoltage Threshold
    3.08V
  • Overvoltage Threshold
    3.11V
  • Length
    2.9mm