  • NCST100JR036HTRF
NCST100JR036HTRF
advertisement
Manufacturer No:
NCST100JR036HTRF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NCST100JR036HTRF
Package:
2512
Datasheet:
Description:
FIXED RESISTOR SURFACE MOUNT, 36mOhm, 5%,
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NCST100JR036HTRF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Package / Case
    2512
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    400 ppm/°C
  • Resistance
    36mOhm
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Power Rating
    1W
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Technology
    METAL STRIP
  • Construction
    Chip
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Rated Temperature
    70°C