  • NCV2575D2T-12G
NCV2575D2T-12G
advertisement
Manufacturer No:
NCV2575D2T-12G
HK JDW NO:
598-NCV2575D2T-12G
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
NCV2575D2T-12G
Description:
5 Terminals 4.75V 5-Pin NCV2575 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 52kHz Tube 1A TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 4826
Step5Bar-code shipping tag
NCV2575D2T-12G
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Base Part Number
    NCV2575
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    12V
  • Output Type
    Fixed
  • Voltage - Input (Min)
    4.75V
  • Input Voltage-Nom
    25V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    52kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Width
    9.35mm