  • NCV2951ACD3.3R2G
NCV2951ACD3.3R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCV2951ACD3.3R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCV2951ACD3.3R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCV2951ACD3.3R2G
Description:
Fixed NCV2951 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 8 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Quantity:
In Stock : 12325
Step5Bar-code shipping tag
NCV2951ACD3.3R2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCV2951
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    30V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    100mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    75μA
  • Accuracy
    0.5 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Input Voltage (Min)
    4.3V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 100mA
  • Reference Voltage
    1.25V
  • Dropout Voltage
    350mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.35V
  • Input Voltage Absolute-Max
    30V
  • Input Bias Current
    75μA
  • Output Voltage Accuracy
    0.5 %
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm