  • NCV301HSN27T1G
NCV301HSN27T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCV301HSN27T1G
HK JDW NO:
598-NCV301HSN27T1G
Datasheet:
NCV301HSN27T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCV301 Voltage supervisorAutomotive, AEC-Q100 Series 1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCV301HSN27T1G Overview
There are 5 terminals on this power management that allow it to be mounted. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. This power managment ic consists of 1 channels, each of which can be used independently. Please refer to power management for SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions. With power management, you get a lot of benefits that you won't find in other Simple Reset/Power-On Reset products. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1.5V. During operation, the power ic is supplied with a voltage of 1. Surface Mount is the one that mounts power management. A IC power such as this can be classified as a Power Management Circuits power management system. A total of 5 pins are located on this power management. 5 pins are present on the power management system. In order for this PMIC to work correctly, the minimum supply voltage (Vsup) should be greater than 800mV. The maximum supply voltage (Vsup) in this PMIC should not exceed 10V volts. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. There is a supply current of 500nA for the power management. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by NCV301. The maximum supply temperature voltage supervisor can handle is 1.3μA. As you can see, this IC power comes from the well-known Automotive, AEC-Q100 series of products.
NCV301HSN27T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCV301HSN27T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCV301HSN27T1G Voltage Supervisors applications.
  • WiFi router
  • Power distribution systems of infant care room
  • Battery cars
  • Consumer electronics
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Power distribution systems of CCU
  • Smart meter
  • Network equipment
  • Kitchen appliances
  • Radio
Step5Bar-code shipping tag
NCV301HSN27T1G
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2009
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCV301
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    2.7V
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.646V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.754V
  • Threshold Voltage
    +2.7V
  • Undervoltage Threshold
    2.646V
  • Overvoltage Threshold
    2.754V
  • Height
    1.05mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm