  • NCV301LSN16T1G
NCV301LSN16T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCV301LSN16T1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCV301LSN16T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCV301LSN16T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCV301 Voltage supervisorAutomotive, AEC-Q100 Series 1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCV301LSN16T1G Overview
Power management is mounted through 5 terminals. Tape & Reel (TR)-packaging is used. For your reference, this IC power includes a list of 1 functions. It is possible to find on this power management a series of 1 channels. There are SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions included in this PMIC so that you can refer to them. There are many benefits that this IC power shares with other Simple Reset/Power-On Reset products as well. When a supply voltage of 1.5V is applied to the power ic, it conducts. IC management conducts in a 1-voltage supply. By Surface Mount, IC management has been mounted. There is a subcategory of this power ic known as Power Management Circuits. It has a total of 5 pins that are attached to IC management. 5 pins are present on the power management system. A voltage (Vsup) that doesn't fall below 800mV as the minimum supply voltage (Vsup) should be applied to this IC power in order to ensure its proper operation. There should be no more than 10V volts of maximum supply voltage (Vsup) in this power management. In this case, Surface Mount is the recommended mounting type. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~125°C. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. There is a 500nA supply current present in the power management. It is always advisable to use NCV301, the base supervisor number, when searching for similar PMICs from the manufacturer. Located in the well-known Automotive, AEC-Q100 series product line, this IC management is a kind of this series.
NCV301LSN16T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCV301LSN16T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCV301LSN16T1G Voltage Supervisors applications.
  • Military communications
  • Efficient information transmission
  • Precision measurement
  • Electronics installed in the vehicle
  • Network equipment
  • Detection of phase loss
  • Electrical fire monitoring system
  • Detection of phase sequence
  • Radio
  • Battery cars
Step5Bar-code shipping tag
NCV301LSN16T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Simple Reset/Power-On Reset
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCV301
  • Output
    Open Drain or Open Collector
  • Pin Count
  • Number of Channels
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    450nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    1.6V
  • Number of Voltages Monitored
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.568V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.632V
  • Threshold Voltage
    +1.6V
  • Undervoltage Threshold
    1.568V
  • Overvoltage Threshold
    1.632V
  • Length
    3mm