  • NCV301LSN28T1G
NCV301LSN28T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCV301LSN28T1G
HK JDW NO:
598-NCV301LSN28T1G
Datasheet:
NCV301LSN28T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCV301 Voltage supervisorAutomotive, AEC-Q100 Series 1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCV301LSN28T1G Overview
There are 5 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. In terms of packaging, power management follows the Tape & Reel (TR) model. In this PMIC, you can find 1 functions for your reference. Power management consists of 1 channels, each of which can be used independently. As a reference, this IC power includes SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions for your convenience. Compared to other Simple Reset/Power-On Reset products, this PMIC has a lot of benefits to offer. In a 1.5V supply voltage, the power management conducts. Power ics operate at 1 supply voltages. The mount is provided by Surface Mount. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. There are a total of 5 pins on power management. There are 5 pins on the supervisor. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 800mV. It is recommended that the maximum supply voltage (Vsup) in this IC power be no more than 10V volts. The recommended mounting type is Surface Mount. This power management is the recommended temperature range for the supervisors: -40°C~125°C. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. As far as the supply current of the power management is concerned, it is 500nA. For similar manage ics search of the manufacturer, you can always refer to NCV301, the base PMIC number. At most, voltage supervisor can operate at a supply temperature of 1.3μA. Located in the well-known Automotive, AEC-Q100 series product line, this IC management is a kind of this series.
NCV301LSN28T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCV301LSN28T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCV301LSN28T1G Voltage Supervisors applications.
  • Computer applications
  • Personal computers
  • Electronics installed in the vehicle
  • Radio
  • Battery-powered equipment
  • Automotive permanent magnet synchronous motors
  • Urban rail transit weak current power monitoring
  • Medical-specific isolation transformer
  • Battery cars
  • Network equipment
Step5Bar-code shipping tag
NCV301LSN28T1G
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2009
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCV301
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    500nA
  • Max Supply Current
    1.3μA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Voltage - Threshold
    2.8V
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.744V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.856V
  • Threshold Voltage
    +2.8V
  • Undervoltage Threshold
    2.74V
  • Overvoltage Threshold
    2.856V
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm