  • NCV303LSN11T1G
NCV303LSN11T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCV303LSN11T1G
HK JDW NO:
598-NCV303LSN11T1G
Datasheet:
NCV303LSN11T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCV303 Voltage supervisorAutomotive, AEC-Q100 Series 1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCV303LSN11T1G Overview
There are 5 mounting terminals on the voltage supervisor, each of which has a different function. Packaged in the form of a Tape & Reel (TR), power management is easy to use. Please find attached 1 functions for your reference in this IC power. A series of 1 channels can be found on this supervisor. Please find attached SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 functions for your reference in this IC power. There are a number of benefits that this PMIC has in common with other Simple Reset/Power-On Reset manage ics. The supervisor is always powered by a 1.5V volt supply. When 1 is applied to the power ic, it conducts. The power management is mounted by a Surface Mount-axis. This power ic can be sub-categorized as Power Management Circuits. Power management has a total of 5 pins. There are 5 pins on the power managment ic. I should note that the minimum supply voltage (Vsup) for this IC management should be at least 800mV, which is the minimum supply voltage that should be applied. Voltage (Vsup) shouldn't exceed 10V volts in this PMIC. The recommended mounting type for IC management is Surface Mount. The supervisors should be set to the following temperature: -40°C~85°C TA. The output voltage of this power managment ic during operation is Open Drain or Open Collector. To find similar IC managements from the manufacturer, you can always search by NCV303. Located in the well-known Automotive, AEC-Q100 series product line, this IC management is a kind of this series.
NCV303LSN11T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
NCV303LSN11T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCV303LSN11T1G Voltage Supervisors applications.
  • Leakage protection
  • Microprocessor system
  • WiFi router
  • Smartphones
  • Electronics installed in the vehicle
  • Transformer load monitoring equipment
  • External alarm
  • Fire equipment power monitoring system
  • Low voltage/high power - AI, GPU
  • Efficient information transmission
Step5Bar-code shipping tag
NCV303LSN11T1G
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 weeks ago)
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2009
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Base Part Number
    NCV303
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Voltage - Threshold
    1.1V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Min Reset Threshold Voltage
    1.078V
  • Max Reset Threshold Voltage
    1.122V
  • Threshold Voltage
    +1.1V
  • Length
    3mm