  • NCV303LSN29T1G
NCV303LSN29T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCV303LSN29T1G
HK JDW NO:
598-NCV303LSN29T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCV303LSN29T1G
Description:
1.5V5 Terminals 5-Pin NCV303 Voltage supervisorAutomotive, AEC-Q100 Series 1 Channels Min 800mV Max 10V
Purchasing and Inquiry
NCV303LSN29T1G Overview
Power management is mounted through 5 terminals. A Tape & Reel (TR) package is used to package the power management. Please refer to this PMIC for 1 functions. There are a total of 1 channels on this supervisor, and they are arranged in a series. IC management is packaged as a SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 package. There are a lot of similarities between this IC power and other Simple Reset/Power-On Reset products. There is a specification for the peak reflow temperature of the package to be 260. A supply voltage of 1.5V is used to conduct the PMIC chip. When 1 is applied to the power ic, it conducts. The power management is mounted by Surface Mount. The power management belongs to the Power Management Circuits subcategory. In total, it has 5 pins on IC management. This power management system has 5 pins. In order for this IC power to function, the supply voltage (Vsup) cannot be less than 800mV. The supply voltage (Vsup) should not exceed 10V volts in this IC power. Power management recommends the Surface Mount mounting type. The temperature of the supervisors should be set to this range: -40°C~125°C. During normal operation, this power managment ic can generate Open Drain or Open Collector of output voltage. The supply current of the power management is 500nA. A similar IC managements number of the manufacturer can always be found by using NCV303, the base power ics number. A PMIC from the well-known Automotive, AEC-Q100 series of products is being offered here.
NCV303LSN29T1G Features
Simple Reset/Power-On Reset type
Minimum supply voltage of 800mV
500nA operating supply current
NCV303LSN29T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCV303LSN29T1G Voltage Supervisors applications.
  • Set top box
  • Power distribution systems of CCU
  • Important electronics for automotive protection
  • Multi-voltage system
  • Radio
  • Military communications
  • Power distribution systems of operating room
  • Electrical fire monitoring system
  • Electronics installed in the vehicle
  • Unattended substation automation
Step5Bar-code shipping tag
NCV303LSN29T1G
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCV303
  • Output
    Open Drain or Open Collector
    1
  • Max Supply Voltage
    10V
  • Min Supply Voltage
    800mV
  • Operating Supply Current
    500nA
  • Nominal Supply Current
    500nA
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Accuracy
    2 %
  • Watchdog Timer
    No
  • Reset
    Active Low
  • Voltage - Threshold
    2.9V
  • Number of Voltages Monitored
  • Reset Timeout
    Adjustable/Selectable
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Min Reset Threshold Voltage
    2.842V
  • Max Reset Threshold Voltage
    2.958V
  • Threshold Voltage
    +2.9V
  • Undervoltage Threshold
    2.842V
  • Overvoltage Threshold
    2.958V
  • Length
    3mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C