  • NCV4276ADS50R4G
NCV4276ADS50R4G
advertisement
Manufacturer No:
NCV4276ADS50R4G
HK JDW NO:
598-NCV4276ADS50R4G
Package:
TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Datasheet:
NCV4276ADS50R4G
Description:
Fixed NCV4276A PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 5 TO-263-6, D2Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Quantity:
In Stock : 6819
Step5Bar-code shipping tag
NCV4276ADS50R4G
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 5 days ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCV4276A
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    35mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Voltage
    5V
    Positive
  • Quiescent Current
    220μA
  • Output Voltage 1
    5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    200μA
  • PSRR
    70dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    250mV
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Output Current1-Max
    0.4A
  • Min Current Limit
    400mA
  • Input Bias Current
    130μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height Seated (Max)
    4.826mm