  • NCV5501DT15G
NCV5501DT15G
advertisement
Manufacturer No:
NCV5501DT15G
HK JDW NO:
598-NCV5501DT15G
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NCV5501DT15G
Description:
Enable Fixed 2.29mm NCV5501 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 3 TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 14638
Step5Bar-code shipping tag
NCV5501DT15G
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • Packing Method
    RAIL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    265
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.29mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCV5501
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Voltage - Input (Max)
    16V
  • Output Voltage
    1.5V
  • Max Output Current
    500mA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2.9 %
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Current - Quiescent (Iq)
    500μA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.073V @ 500mA
  • PSRR
    75dB ~ 70dB (120hZ ~ 10kHz)
  • Dropout Voltage
    1V
  • Voltage Tolerance-Max
    4.9%
  • Min Current Limit
    500mA
  • Height
    2.38mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm