  • NCV551SN32T1G
NCV551SN32T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCV551SN32T1G
HK JDW NO:
598-NCV551SN32T1G
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
NCV551SN32T1G
Description:
Enable Fixed NCV551 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 5 SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Quantity:
In Stock : 1216
Step5Bar-code shipping tag
NCV551SN32T1G
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2009
  • Number of Terminations
    5
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCV551
  • Voltage - Input (Max)
    12V
  • Output Voltage
    3.2V
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    8μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.2V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Voltage Dropout (Max)
    0.15V @ 10mA
  • Dropout Voltage
    40mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.04V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Input Bias Current
    4μA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    1.5mm