  • NCV59151MN33TYG
NCV59151MN33TYG
advertisement
Manufacturer No:
NCV59151MN33TYG
HK JDW NO:
598-NCV59151MN33TYG
Package:
8-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCV59151MN33TYG
Description:
Enable, Error Flag Fixed NCV5915 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 8 8-VFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 7071
Step5Bar-code shipping tag
NCV59151MN33TYG
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Package / Case
    8-VFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2012
  • Number of Terminations
    8
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Base Part Number
    NCV5915
  • Voltage - Input (Max)
    13.5V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Control Features
    Enable, Error Flag
  • Accuracy
    1 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    2.24V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
  • Voltage Dropout (Max)
    0.5V @ 1.5A
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Dropout Voltage
    300mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.3V
  • Voltage Tolerance-Max
    2%