  • NCV612SQ27T1G
NCV612SQ27T1G
advertisement
Manufacturer No:
NCV612SQ27T1G
HK JDW NO:
598-NCV612SQ27T1G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NCV612SQ27T1G
Description:
Enable Fixed 0.65mm NCV612 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 5 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 14661
Step5Bar-code shipping tag
NCV612SQ27T1G
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Base Part Number
    NCV612
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Current - Supply (Max)
    90μA
  • Voltage - Input (Max)
    6V
  • Output Voltage
    2.7V
    Positive
  • Current - Output
    100mA
  • Quiescent Current
    90μA
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    2.7V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    0V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    1μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.38V @ 100mA
  • Dropout Voltage
    270mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.27V
  • Voltage Tolerance-Max
    4%
  • Input Voltage Absolute-Max
    6V
  • Input Bias Current
    40μA
  • Length
    2mm