  • NCV8170AXV150T2G
NCV8170AXV150T2G
advertisement
Manufacturer No:
NCV8170AXV150T2G
HK JDW NO:
598-NCV8170AXV150T2G
Package:
SOT-563, SOT-666
Datasheet:
NCV8170AXV150T2G
Description:
Enable Fixed 0.5mm PMIC Automotive, AEC-Q100 Series SOT-563, SOT-666
Quantity:
In Stock : 2643
Step5Bar-code shipping tag
NCV8170AXV150T2G
    Select All
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    SOT-563, SOT-666
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-F6
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.5V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Control Features
    Enable
  • Output Voltage 1
    1.5V
  • Input Voltage (Min)
    2.2V
  • Number of Regulators
    1
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    0.9μA
  • PSRR
    57dB (1kHz)
  • Height Seated (Max)
    0.6mm