  • NCV8501PDW100R2G
NCV8501PDW100R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCV8501PDW100R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCV8501PDW100R2G
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
NCV8501PDW100R2G
Description:
Enable, Reset Fixed NCV8501 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 16 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8237
Step5Bar-code shipping tag
NCV8501PDW100R2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Other Regulators
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    BIPOLAR
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCV8501
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    19mA
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Voltage
    5V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    125μA
  • Control Features
    Enable, Reset
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    10V
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    10V
  • Number of Regulators
  • Min Input Voltage
    -15V
  • Protection Features
    Over Temperature, Reverse Polarity, Short Circuit
  • Current - Quiescent (Iq)
    150μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.6V @ 150mA
  • Dropout Voltage
    400mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    151mA
  • Input Bias Current
    90μA
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm