  • NCV8501PDW33
NCV8501PDW33
advertisement
Manufacturer No:
NCV8501PDW33
HK JDW NO:
598-NCV8501PDW33
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
NCV8501PDW33
Description:
Enable, Reset Fixed NCV8501 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 16 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 8930
Step5Bar-code shipping tag
NCV8501PDW33
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 1 week ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn80Pb20)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCV8501
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    19mA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Voltage
    3.3V
    Positive
  • Current - Output
    150mA
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Current - Quiescent (Iq)
    125μA
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    151mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    45V
  • Input Bias Current
    90μA
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm