  • NCV8503PW33G
NCV8503PW33G
advertisement
Manufacturer No:
NCV8503PW33G
HK JDW NO:
598-NCV8503PW33G
Package:
16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
NCV8503PW33G
Description:
Enable, Reset Fixed NCV8503 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 16 16-SOIC (0.295, 7.50mm Width) Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 94
Step5Bar-code shipping tag
NCV8503PW33G
  • Lifecycle Status
    OBSOLETE (Last Updated: 2 days ago)
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2010
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCV8503
  • Pin Count
  • Current - Supply (Max)
    45mA
  • Voltage - Input (Max)
    45V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    400mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    45mA
  • Control Features
    Enable, Reset
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Current - Quiescent (Iq)
    350μA
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Dropout Voltage1-Nom
    0.4V
  • Voltage Tolerance-Max
    3%
  • Min Current Limit
    425mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    45V
  • Input Bias Current
    25mA
  • Height Seated (Max)
    2.65mm
  • Width
    7.5mm