  • NCV86601DT33RKG
NCV86601DT33RKG
advertisement
Manufacturer No:
NCV86601DT33RKG
HK JDW NO:
598-NCV86601DT33RKG
Package:
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
NCV86601DT33RKG
Description:
Reset Fixed NCV86601 PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 5 TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Quantity:
In Stock : 2393
Step5Bar-code shipping tag
NCV86601DT33RKG
    Select All
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    NCV86601
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G8
  • Current - Supply (Max)
    40μA
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    30μA
  • Control Features
    Reset
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    30μA
  • PSRR
    60dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    450mV
  • Voltage Tolerance-Max
    2%
  • Min Current Limit
    205mA
  • Input Voltage Absolute-Max
    40V
  • Input Bias Current
    25μA
  • Height Seated (Max)
    2.38mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C