  • NCV86602BDT33RKG
NCV86602BDT33RKG
advertisement
Manufacturer No:
NCV86602BDT33RKG
HK JDW NO:
598-NCV86602BDT33RKG
Package:
TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Datasheet:
NCV86602BDT33RKG
Description:
Reset Fixed NCV86602B PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 5 TO-252-5, DPak (4 Leads + Tab), TO-252AD
Quantity:
In Stock : 1399
Step5Bar-code shipping tag
NCV86602BDT33RKG
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    NCV86602B
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G4
  • Current - Supply (Max)
    40μA
  • Voltage - Input (Max)
    40V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Quiescent Current
    30μA
  • Control Features
    Reset
  • Accuracy
    2 %
  • Output Voltage 1
    3.3V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    4.5V
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature
  • PSRR
    60dB (100Hz)
  • Dropout Voltage
    600mV
  • Min Current Limit
    205mA
  • Output Voltage Accuracy
    2 %
  • Height
    2.38mm
  • Length
    6.73mm
  • Width
    6.22mm