  • NCV8715SQ25T2G
NCV8715SQ25T2G
advertisement
Manufacturer No:
NCV8715SQ25T2G
HK JDW NO:
598-NCV8715SQ25T2G
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NCV8715SQ25T2G
Description:
Fixed PMIC Automotive, AEC-Q100 Series 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Quantity:
In Stock : 4768
Step5Bar-code shipping tag
NCV8715SQ25T2G
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Input (Max)
    24V
  • Output Voltage
    2.5V
    Positive
  • Current - Output
    50mA
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    5.8μA
  • Voltage Dropout (Max)
    0.45V @ 50mA
  • PSRR
    60dB (100kHz)
  • Dropout Voltage
    260mV