  • NF4EB-24V
NF4EB-24V
advertisement
Manufacturer No:
NF4EB-24V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-NF4EB-24V
Package:
Datasheet:
NF4EB-24V
Description:
PANASONIC ELECTRIC WORKS NF4EB-24V Signal Relay, 4PDT, 24 VDC, 2 A, Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NF4EB-24V
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to NF4EB-24V.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Switching Current
    2A
  • Length
    30.2mm
  • Width
    24.6mm
  • Body Height
    10.8mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Ratings
    IP67
  • Contact Material
    Silver (Ag), Gold (Au)
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    15
  • Weight
    15.5g
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    NF
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Power Rating
    100W
  • Packing Method
    BOX
  • Depth
    24.6mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    2A
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    220V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    30.2mm x 24.6mm x 10.8mm
  • Contact Current(DC)-Max
    2A
  • Max Voltage Rating (AC)
    220V
  • Max Current Rating
    2A
  • Electrical Life
    200000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    4PDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    220V
  • Contact Form
    4PDT (4 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Contact Current(AC)-Max
    2A
  • Coil Resistance
    1.2kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    2A@220VAC
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    220VAC 220VDC -Max
  • Coil Current
    20mA
  • Release Time
    10ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    2A@220VDC
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Power Consumption
    480mW
  • Coil Power
    480mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V