  • NGTB15N60EG
NGTB15N60EG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB15N60EG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB15N60EG
Package:
TO-220-3
Datasheet:
NGTB15N60EG
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGTB15N60EG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 1 week ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    117W
  • Pin Count
    3
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    47W
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    78 ns
  • Power - Max
    117W
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    130 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    30A
  • Reverse Recovery Time
    270 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.95V
  • Test Condition
    400V, 15A, 22 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.95V @ 15V, 15A
  • IGBT Type
    NPT
  • Gate Charge
    80nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    78ns/130ns
  • Switching Energy
    900μJ (on), 300μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • Height
    15.75mm
  • Length
    10.28mm
  • Width
    4.82mm