  • NGTB20N60L2TF1G
NGTB20N60L2TF1G
advertisement
Manufacturer No:
NGTB20N60L2TF1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB20N60L2TF1G
Package:
TO-3PFM, SC-93-3
Datasheet:
NGTB20N60L2TF1G
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGTB20N60L2TF1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3PFM, SC-93-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    64W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    64W
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    40A
  • Reverse Recovery Time
    70 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    1.45V
  • Test Condition
    300V, 20A, 30 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.65V @ 15V, 20A
  • Gate Charge
    84nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    80A
  • Td (on/off) @ 25°C