  • NGTB25N120FLWG
NGTB25N120FLWG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB25N120FLWG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB25N120FLWG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB25N120FLWG
Purchasing and Inquiry
NGTB25N120FLWG Description
NGTB25N120FLWG Features
  • Low Saturation Voltage using Trench with Field Stop Technology
  • Low Switching Loss Reduces System Power Dissipation
  • 10 s Short Circuit Capability
  • Low Gate Charge
  • Soft, Fast Free Wheeling Diode
  • These are Pb?Free Devices
NGTB25N120FLWG Applications
  • Solar Inverter
  • UPS Inverter
Step5Bar-code shipping tag
NGTB25N120FLWG
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 4 days ago)
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    192W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    91 ns
  • Power - Max
    192W
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    228 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    50A
  • Reverse Recovery Time
    240 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Test Condition
    600V, 25A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.2V @ 15V, 25A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    220nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C
    91ns/228ns
  • Switching Energy
    1.5mJ (on), 950μJ (off)
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    6.5V
  • Height
    21.08mm
  • Length
    16.26mm
  • Width
    5.3mm