  • NGTB30N120FL2WG
NGTB30N120FL2WG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB30N120FL2WG
HK JDW NO:
598-NGTB30N120FL2WG
Package:
TO-247-3
Datasheet:
NGTB30N120FL2WG
Step5Bar-code shipping tag
NGTB30N120FL2WG
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 6 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    6.500007g
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    452W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • Element Configuration
    Single
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    452W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    60A
  • Reverse Recovery Time
    240 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Test Condition
    600V, 30A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.3V @ 15V, 30A
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • Gate Charge
    220nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    120A
  • Td (on/off) @ 25°C
    98ns/210ns
  • Switching Energy
    2.6mJ (on), 700μJ (off)
  • Height
    21.4mm
  • Length
    16.25mm
  • Width
    5.3mm