  • NGTB40N120FL2WAG
NGTB40N120FL2WAG
advertisement
Manufacturer No:
NGTB40N120FL2WAG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NGTB40N120FL2WAG
Package:
TO-247-4
Datasheet:
NGTB40N120FL2WAG
Description:
IGBT FIELD STOP 1200V TO247-4
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NGTB40N120FL2WAG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 3 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-4
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Input Type
    Standard
  • Power - Max
    536W
  • Reverse Recovery Time
    240ns
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    160A
  • Test Condition
    600V, 40A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.4V @ 15V, 40A
  • IGBT Type
    Field Stop
  • Gate Charge
    313nC
  • Td (on/off) @ 25°C