  • NHQM304B425T5
NHQM304B425T5
advertisement
Manufacturer No:
NHQM304B425T5
HK JDW NO:
58-NHQM304B425T5
Package:
0805 (2012 Metric)
Datasheet:
NHQM304B425T5
Purchasing and Inquiry
NHQM304B425T5 Overview
NHQM304B425T5 Features
Package/Case: Tape & Reel (TR)
NHQ Series
Operating Temperature: -40°C~125°C
300kOhm Resistance
Mounting Type: Surface Mount
5% Tolerance
NHQM304B425T5 Applications
There are a lot of Amphenol Advanced Sensors NHQM304B425T5 NTC Thermistors applications.
  • LCD compensation
  • Temperature compensation for crystal oscillator
  • Temperature detection for CPU and memory device
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Temperature compensation for semiconductor devices
  • Household appliances such as refrigerators, water coolers, dishwashers and many others
  • Mobile phones
  • Temperature compensation of display contrast
  • Temperature compensation of display backlighting (CCFL)
  • Electronic Thermometers
Step5Bar-code shipping tag
NHQM304B425T5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805 (2012 Metric)
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    NHQ
  • Tolerance
    5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    300kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Resistance Tolerance
    ±5%
  • Resistance in Ω @ 25°C
    300k
  • B Value Tolerance
    ±5%
  • B25/85
    4250K
  • Height
    1.2mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm