  • NHQMM101B280T10
NHQMM101B280T10
advertisement
Manufacturer No:
NHQMM101B280T10
Manufacturer:
General Electric
HK JDW NO:
8384-NHQMM101B280T10
Package:
0603
Purchasing and Inquiry
NHQMM101B280T10 Overview
NTC thermistors are packaged as a Tape & Reel (TR). This is included in package 0603 for your convenience. For NTC thermistors, 125°C is the maximum operating temperature. A NTC thermistor can operate at a temperature of -40°C for reliability. It is necessary to connect the 2 pins of NTC thermistors so that they can function.
NHQMM101B280T10 Features
2 Pins
Package/Case: Tape & Reel (TR)
100Ohm Resistance
10% Tolerance
NHQMM101B280T10 Applications
There are a lot of General Electric NHQMM101B280T10 NTC Thermistors applications.
  • Medical Equipment and Patient Monitoring
  • Heating, ventilation & air conditioning
  • Air-conditioning systems
  • Automotive Electronics
  • Personal Computer and Peripheral Device
  • Compensation of pressure sensors
  • Temperature control of Switch Mode Power Supplies
  • Heating systems
  • Mobile phones
  • LCD compensation
Step5Bar-code shipping tag
NHQMM101B280T10
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0603
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    10%
  • Termination
    SMD/SMT
  • Resistance
    100Ohm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C