  • NIS5101E1T1
NIS5101E1T1
advertisement
Manufacturer No:
NIS5101E1T1
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NIS5101E1T1
Package:
SPak-7 (7 leads + Tab)
Datasheet:
NIS5101E1T1
Purchasing and Inquiry
NIS5101E1T1 Overview
The SPak-7 (7 leads + Tab) package includes it.Hot-swappable device is currently possible to access 1 channels.The package looks like a Tape & Reel (TR).The 7 terminations total to three.SINGLE is the terminal position of the device.7 pins make up its total.A supply voltage of 48V allows for high efficiency.Surface Mount has set it up this way.Hot Swap Controller?is?the?classification?for?this?electrical?component.To ensure reliable operation, set the temperature to -40°C~145°C.-48V applications can be downloaded from the device.Hot-swappable device is featured in Latched Fault, Thermal Limit.If the power source is 100VV, it should work fine.Numbers in the NIS5101 family include it.In order to operate, 7 pins are used.In Power Management Circuits, this gadget is self-contained.Current Limit, OVP, UVLO is its programmable feature.Surface Mount is its direction of movement.Device output is 6.5AV at its maximum.
NIS5101E1T1 Features
The terminal position of 7
Features of Latched Fault, Thermal Limit
Programmable features of Current Limit, OVP, UVLO
NIS5101E1T1 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NIS5101E1T1 hot swap controllers applications.
  • Short circuit protection
  • Telecommunications
  • Central office switching systems
  • Continuous monitoring of device temperature
  • Datacom
  • Automatic restart after load failure
  • Undervoltage protection
  • Base station power distribution system
  • Overvoltage protection
  • Overcurrent protection
Step5Bar-code shipping tag
NIS5101E1T1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SPak-7 (7 leads + Tab)
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~145°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Latched Fault, Thermal Limit
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Hot Swap Controller
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    -48V
  • Subcategory
    Power Management Circuits
  • Voltage - Supply
    100V
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    48V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NIS5101
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Channels
    1
  • Current - Output (Max)
    6.5A
  • Adjustable Threshold
    NO
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Programmable Features
    Current Limit, OVP, UVLO
  • Feature Pins
    CURRENT LIMIT, OVLO, (UVLO, ENABLE)
  • Height Seated (Max)
    2.03mm
  • Length
    9.395mm
  • Width
    8mm