  • NIS5101E2T1G
NIS5101E2T1G
advertisement
Manufacturer No:
NIS5101E2T1G
HK JDW NO:
598-NIS5101E2T1G
Datasheet:
NIS5101E2T1G
Purchasing and Inquiry
NIS5101E2T1G Overview
The SPak-7 (7 leads + Tab) package contains it.Channel 1 is currently available.Tape & Reel (TR)-shaped packaging is used.The terminations total 7.There is a SINGLE terminal position on the device.A total of 7 pins are present on it.The supply voltage 48V is necessary for high efficiency.In the way of Surface Mount, it's set up.Hot Swap Controller?is?the?classification?for?this?electrical?component.A reliable operation requires the temperature to be set to -40°C~145°C.Devices with -48V applications are available.The article is featured in Auto Retry, Thermal Limit.Using a 100VV power source should be able to power the device.Numbers in the NIS5101 family include it.This device uses 7 pins for operation.A gadget like this is self-contained in Power Management Circuits.Programmable features include Current Limit, OVP, UVLO.As you can see, it is positioned in the direction of Surface Mount.There is a maximum output of 6.5AV from the device.
NIS5101E2T1G Features
The terminal position of 7
Features of Auto Retry, Thermal Limit
Programmable features of Current Limit, OVP, UVLO
NIS5101E2T1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NIS5101E2T1G hot swap controllers applications.
  • Disconnect faulty loads before supply voltage drops
  • Raid
  • Limitting the inrush current
  • Firewire
  • Active current limit
  • Supply voltage monitoring
  • Current monitor output
  • Automatic restart after load failure
  • Thermal limitation
  • Telecom server
Step5Bar-code shipping tag
NIS5101E2T1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Operating Temperature
    -40°C~145°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Auto Retry, Thermal Limit
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    100V
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    48V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Current - Output (Max)
    6.5A
    CURRENT LIMIT, OVLO, (UVLO, ENABLE)
  • Height
    2.03mm
  • Length
    9.52mm
  • Width
    8mm